Jiří Vaníček
vyhledávání

Holašovice

kalendář 03. 06. 2023 / aktualizace 08. 04. 2025 | 15:21         zobrazení   294 x  

Holašovice, malebná vesnice v jižních Čechách, je právem zapsána na seznamu UNESCO. Její unikátní architektura ve stylu selského baroka s barevnými štíty a bohatou historií okouzlí každého návštěvníka. Tento článek vás provede historií, architekturou a nabídne tipy pro fotografování této výjimečné památky. Připravte se na cestu do světa selského baroka!

Holašovice

Holašovice: Skrytý klenot jižních Čech

Malebná jihočeská vesnice Holašovice, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, láká návštěvníky svou jedinečnou architekturou ve stylu selského baroka. Její vizuální půvab, charakterizovaný barevnými štukovými dekoracemi a pozoruhodně zachovalými historickými statky, z ní činí ideální cíl pro fotografy. Propojení historie a architektonické krásy zde na každém kroku slibuje nezapomenutelné zážitky.

Cesta časem: Odhalení historie Holašovic

První písemné zmínky o Holašovicích pocházejí z poloviny 13. století, z období kolonizace jižních Čech. Tato dlouhá historie dokládá význam regionu jižních Čech. Osudnou ranou pro původní české obyvatelstvo se stala morová epidemie v 16. století, která téměř vylidnila vesnici. Následovalo postupné osídlení německými kolonisty z Bavorska a Rakouska, čímž se Holašovice staly německy mluvícím ostrovem uprostřed českého jazykového území. Po druhé světové válce došlo k vysídlení německých obyvatel a vesnice na dlouhá léta opustila. Zásadní zlom přišel v roce 1990, kdy byla zahájena rozsáhlá obnova a opětovné osídlení, které zachovalo unikátní středověké urbanistické uspořádání a lidovou architekturu. Díky tomuto úsilí byla vesnice v roce 1998 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO pro svou výjimečnou zachovalost. Skutečnost, že vesnice byla po druhé světové válce na 50 let opuštěna , přímo vysvětluje, proč tradiční architektura zůstala převážně nedotčena moderní výstavbou, což je klíčový důvod pro její zařazení na seznam UNESCO. Období německého osídlení, které trvalo po staletí , zanechalo nesmazatelnou stopu v místní kultuře, ačkoliv dominantní architektonický styl je pozdější selské baroko. Je také důležité zmínit, že po morové epidemii v 16. století došlo k opětovnému osídlení převážně německými kolonisty , což dále zdůrazňuje dlouhodobý německý vliv před poválečným vysídlením.

Umění selského baroka: Objevte unikátní architekturu

Selské baroko, známé také jako lidové baroko či rustikální baroko, je unikátní architektonický styl, který se v jižních Čechách rozvinul v 18. a 19. století, přičemž jeho počátky sahají do počátku 19. století. Tento styl organicky spojuje prvky baroka, rokoka a klasicismu v prostředí venkovských staveb. Typickým prvkem Holašovic je urbanistické uspořádání s 23 zděnými statky, které obsahují přibližně 120 budov, rozmístěnými do tvaru písmene „U“ kolem obdélníkové návsi. Nejvýraznějším rysem jsou bohatě zdobené štukové fasády štítů směřujících k návsi, často s volutami, pilastry a pestrými motivy – květinovými, zvířecími, ornamentálními i slunečními. Budovy jsou často malovány v jemných pastelových barvách. Dekorace mnohdy obsahují letopočet založení domu a někdy i profesi majitele. Dalšími charakteristickými prvky jsou klenuté brány uzavírající dvory a dvojitě prohnuté štíty , a také řady mohutných stodol s tmavými vjezdy. Dominantou návsi je kaple sv. Jana Nepomuckého s vysokou zvonovitou fasádou, sedlovou střechou, valbovou střechou na jedné straně a lucernou s cibulovitým zakončením , pocházející z roku 1755. Nechybí ani obecní kovárna s původním klenutým otvorem směřujícím k návsi (dnes již uzavřeným) , jejíž současná zděná podoba pochází z roku 1841. Bohatost a rozmanitost štukových dekorací svědčí o uměleckém citu a zručnosti venkovských stavitelů. Inspirace pro tyto dekorace pocházela z panských sídel v Čechách a Rakousku , což ukazuje na snahu venkovského obyvatelstva napodobit vznešenost vyšších společenských vrstev. Použití zděných konstrukcí pro obytné domy bylo pro jižní Čechy také charakteristické, pravděpodobně pod vlivem Rakouska a Německa. Uspořádání statků do tvaru „U“ s centrálním dvorem vytváří zajímavou souhru mezi jednotností a individualitou, přičemž orientace štítů k návsi dodává celkovému vzhledu vesnice vizuální soudržnost.

Objektivem fotografa: Tipy pro dokonalý záběr Holašovic

Pro zachycení jedinečné atmosféry Holašovic je ideální doba brzy ráno nebo pozdní odpoledne, kdy měkké světlo a dlouhé stíny dodají fotografiím hloubku a plasticitu. Využijte východu a západu slunce pro získání teplejších tónů. Zaměřte se na detaily štukových dekorací, unikátní tvary štítů a barevné fasády. Pro zachycení celkového urbanistického plánu s návsí a statky ve tvaru „U“ se hodí širokoúhlý objektiv. Nezapomeňte na kapli sv. Jana Nepomuckého a její zvonovitou fasádu, kterou můžete fotografovat z různých úhlů. Rybník na návsi nabízí příležitost k zachycení krásných odrazů, zejména za klidného počasí. Prozkoumejte klenuté brány, které mohou posloužit jako zajímavé rámy pro vaše kompozice, a hledejte kontrasty mezi zdobenými fasádami a hospodářskými dvory. Pokud máte možnost, navštivte Holašovice během Selských slavností, které se konají v červenci a nabízejí živé kulturní scény s tradičními řemesly a kroji. Nezapomeňte se zaměřit i na menší detaily, jako jsou studny s dřevěnými pumpami a historická kovárna , které dodají vašim snímkům autenticitu venkovského života. Pro pohodlné prozkoumání vesnice si obujte pohodlné boty. Návštěvníkům se doporučuje věnovat pozornost rozlehlé návsi , která nabízí panoramatické výhledy na okolní architekturu. Pro stabilní záběry, zejména za ranního či večerního světla, je vhodné použít stativ. Menší detaily, jako jsou studny a kovárna , mohou být zajímavé pro makrofotografii.

Holašovice dnes: Živé dědictví

V současnosti jsou Holašovice živou obcí s přibližně 140 obyvateli. Většina z 23 statků (čítajících přes 120 budov) je trvale obydlena. Snahou je zachovat Holašovice jako běžnou obydlenou vesnici, nikoliv jako skanzen. V obci se nachází kaple (z roku 1755), kovárna (přestavěná v roce 1841), hospoda (č. 18), keramická dílna (č. 26) a turistické informační centrum. V průběhu roku se zde konají různé kulturní akce, jako jsou Selské slavnosti v červenci, Masopust a Stavění máje. Nedaleko vesnice se nachází i takzvaný "Český Stonehenge", zajímavá, i když moderní, atrakce, vzdálená přibližně 1 km od vesnice. Skutečnost, že Holašovice jsou stále obydlené, dodává místu autenticitu a odlišuje ho od pouhých skanzenů. Konání kulturních akcí, zejména Selských slavností v červenci, ukazuje na živé udržování místních tradic.

Holašovice představují fascinující spojení bohaté historie a unikátní architektury selského baroka. Výjimečná úroveň zachování a živoucí charakter vesnice z ní činí nejen cennou památku UNESCO, ale také atraktivní cíl pro fotografy a cestovatele hledající autentické zážitky.


Navštíveno: 8. května 2023
Lokalita: Holašovice (Jihočeský kraj)
Navigace: 48.96948, 14.27252

Přístupnost:
vesnička je volně přístupná

Kde zaparkovat?
Zaparkovali jsme zde.

Oficiální webová prezentace


Další památky z Boheminia na dosah:

Černá věž v Českých Budějovicích
Zámek Český Krumlov
Kostel Jména Panny Marie - Lomec
Zámek Hluboká nad Vltavou
Zámek Červená Lhota
Kamenný most v Písku


Více fotografií z parku Boheminium naleznete v albu na mém Zonerama profilu. Pokud byste měli o některou z fotografií zájem, neváhejte mě kontaktovat.


Štítky:
Boheminium Cestování Fotolov Fototoulky Na fotolovu
Sdílet na Facebooku Sdílet na X

© 2022–2025 - Jiří Vaníček, všechna práva vyhrazena
Top