Holašovice, malebná vesnice v jižních Čechách, je právem zapsána na seznamu UNESCO. Její unikátní architektura ve stylu selského baroka s barevnými štíty a bohatou historií okouzlí každého návštěvníka. Tento článek vás provede historií, architekturou a nabídne tipy pro fotografování této výjimečné památky. Připravte se na cestu do světa selského baroka!
Malebná jihočeská vesnice Holašovice, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, láká návštěvníky svou jedinečnou architekturou ve stylu selského baroka. Její vizuální půvab, charakterizovaný barevnými štukovými dekoracemi a pozoruhodně zachovalými historickými statky, z ní činí ideální cíl pro fotografy. Propojení historie a architektonické krásy zde na každém kroku slibuje nezapomenutelné zážitky.
První písemné zmínky o Holašovicích pocházejí z poloviny 13. století, z období kolonizace jižních Čech. Tato dlouhá historie dokládá význam regionu jižních Čech. Osudnou ranou pro původní české obyvatelstvo se stala morová epidemie v 16. století, která téměř vylidnila vesnici. Následovalo postupné osídlení německými kolonisty z Bavorska a Rakouska, čímž se Holašovice staly německy mluvícím ostrovem uprostřed českého jazykového území. Po druhé světové válce došlo k vysídlení německých obyvatel a vesnice na dlouhá léta opustila. Zásadní zlom přišel v roce 1990, kdy byla zahájena rozsáhlá obnova a opětovné osídlení, které zachovalo unikátní středověké urbanistické uspořádání a lidovou architekturu. Díky tomuto úsilí byla vesnice v roce 1998 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO pro svou výjimečnou zachovalost. Skutečnost, že vesnice byla po druhé světové válce na 50 let opuštěna , přímo vysvětluje, proč tradiční architektura zůstala převážně nedotčena moderní výstavbou, což je klíčový důvod pro její zařazení na seznam UNESCO. Období německého osídlení, které trvalo po staletí , zanechalo nesmazatelnou stopu v místní kultuře, ačkoliv dominantní architektonický styl je pozdější selské baroko. Je také důležité zmínit, že po morové epidemii v 16. století došlo k opětovnému osídlení převážně německými kolonisty , což dále zdůrazňuje dlouhodobý německý vliv před poválečným vysídlením.
Selské baroko, známé také jako lidové baroko či rustikální baroko, je unikátní architektonický styl, který se v jižních Čechách rozvinul v 18. a 19. století, přičemž jeho počátky sahají do počátku 19. století. Tento styl organicky spojuje prvky baroka, rokoka a klasicismu v prostředí venkovských staveb. Typickým prvkem Holašovic je urbanistické uspořádání s 23 zděnými statky, které obsahují přibližně 120 budov, rozmístěnými do tvaru písmene „U“ kolem obdélníkové návsi. Nejvýraznějším rysem jsou bohatě zdobené štukové fasády štítů směřujících k návsi, často s volutami, pilastry a pestrými motivy – květinovými, zvířecími, ornamentálními i slunečními. Budovy jsou často malovány v jemných pastelových barvách. Dekorace mnohdy obsahují letopočet založení domu a někdy i profesi majitele. Dalšími charakteristickými prvky jsou klenuté brány uzavírající dvory a dvojitě prohnuté štíty , a také řady mohutných stodol s tmavými vjezdy. Dominantou návsi je kaple sv. Jana Nepomuckého s vysokou zvonovitou fasádou, sedlovou střechou, valbovou střechou na jedné straně a lucernou s cibulovitým zakončením , pocházející z roku 1755. Nechybí ani obecní kovárna s původním klenutým otvorem směřujícím k návsi (dnes již uzavřeným) , jejíž současná zděná podoba pochází z roku 1841. Bohatost a rozmanitost štukových dekorací svědčí o uměleckém citu a zručnosti venkovských stavitelů. Inspirace pro tyto dekorace pocházela z panských sídel v Čechách a Rakousku , což ukazuje na snahu venkovského obyvatelstva napodobit vznešenost vyšších společenských vrstev. Použití zděných konstrukcí pro obytné domy bylo pro jižní Čechy také charakteristické, pravděpodobně pod vlivem Rakouska a Německa. Uspořádání statků do tvaru „U“ s centrálním dvorem vytváří zajímavou souhru mezi jednotností a individualitou, přičemž orientace štítů k návsi dodává celkovému vzhledu vesnice vizuální soudržnost.
Pro zachycení jedinečné atmosféry Holašovic je ideální doba brzy ráno nebo pozdní odpoledne, kdy měkké světlo a dlouhé stíny dodají fotografiím hloubku a plasticitu. Využijte východu a západu slunce pro získání teplejších tónů. Zaměřte se na detaily štukových dekorací, unikátní tvary štítů a barevné fasády. Pro zachycení celkového urbanistického plánu s návsí a statky ve tvaru „U“ se hodí širokoúhlý objektiv. Nezapomeňte na kapli sv. Jana Nepomuckého a její zvonovitou fasádu, kterou můžete fotografovat z různých úhlů. Rybník na návsi nabízí příležitost k zachycení krásných odrazů, zejména za klidného počasí. Prozkoumejte klenuté brány, které mohou posloužit jako zajímavé rámy pro vaše kompozice, a hledejte kontrasty mezi zdobenými fasádami a hospodářskými dvory. Pokud máte možnost, navštivte Holašovice během Selských slavností, které se konají v červenci a nabízejí živé kulturní scény s tradičními řemesly a kroji. Nezapomeňte se zaměřit i na menší detaily, jako jsou studny s dřevěnými pumpami a historická kovárna , které dodají vašim snímkům autenticitu venkovského života. Pro pohodlné prozkoumání vesnice si obujte pohodlné boty. Návštěvníkům se doporučuje věnovat pozornost rozlehlé návsi , která nabízí panoramatické výhledy na okolní architekturu. Pro stabilní záběry, zejména za ranního či večerního světla, je vhodné použít stativ. Menší detaily, jako jsou studny a kovárna , mohou být zajímavé pro makrofotografii.
V současnosti jsou Holašovice živou obcí s přibližně 140 obyvateli. Většina z 23 statků (čítajících přes 120 budov) je trvale obydlena. Snahou je zachovat Holašovice jako běžnou obydlenou vesnici, nikoliv jako skanzen. V obci se nachází kaple (z roku 1755), kovárna (přestavěná v roce 1841), hospoda (č. 18), keramická dílna (č. 26) a turistické informační centrum. V průběhu roku se zde konají různé kulturní akce, jako jsou Selské slavnosti v červenci, Masopust a Stavění máje. Nedaleko vesnice se nachází i takzvaný "Český Stonehenge", zajímavá, i když moderní, atrakce, vzdálená přibližně 1 km od vesnice. Skutečnost, že Holašovice jsou stále obydlené, dodává místu autenticitu a odlišuje ho od pouhých skanzenů. Konání kulturních akcí, zejména Selských slavností v červenci, ukazuje na živé udržování místních tradic.
Holašovice představují fascinující spojení bohaté historie a unikátní architektury selského baroka. Výjimečná úroveň zachování a živoucí charakter vesnice z ní činí nejen cennou památku UNESCO, ale také atraktivní cíl pro fotografy a cestovatele hledající autentické zážitky.
Navštíveno: 8. května 2023
Lokalita: Holašovice (Jihočeský kraj)
Navigace: 48.96948, 14.27252
Přístupnost:
vesnička je volně přístupná
Kde zaparkovat?
Zaparkovali jsme zde.
Černá věž v Českých Budějovicích
Zámek Český Krumlov
Kostel Jména Panny Marie - Lomec
Zámek Hluboká nad Vltavou
Zámek Červená Lhota
Kamenný most v Písku
Více fotografií z parku Boheminium naleznete v albu na mém Zonerama profilu. Pokud byste měli o některou z fotografií zájem, neváhejte mě kontaktovat.