Kamenný most v Písku je most přes řeku Otavu. Vybudován byl zřejmě již ve 13. století a je tak vůbec nejstarším dochovaným mostem v Čechách.
První písemné zmínky o píseckém mostu pochází z dob vlády Karla IV. z roku 1348, kdy král stanovil, aby pokuty vybírané ve městě byly věnovány na údržbu mostu. Most je však pravděpodobně ještě starší a byl vybudován zřejmě již za vlády Přemysla Otakara II. ještě před koncem 13. století. Historici tak usuzují především podle kamenických značek královské "písecko-zvíkovské" stavební huti, které se objevují i na dalších raně gotických stavbách ve městě a také na hradu Zvíkov. Most v Písku je tak o půl století starší než mnohem slavnější pražský Karlův most. Most je vůbec nejstarším dochovaným mostem v Čechách a historicky druhým kamenným mostem po zaniklém Juditině mostu. Ve střední Evropě jej předčí jen ten v německém Regensburgu.
Raně gotický most je dlouhý 110 metrů, široký přes 6 metrů, byl vybudován z povltavské žuly, stojí na 6 pilířích a je tvořen sedmi oblouky. Jeho výška nad hladinou je 6 metrů. Původní most byl na obou koncích zakončen obrannými věžemi. Ani jedna z věží se však do současnosti nedochovala. První se zřítila i s hlásným během povodně v roce 1768 a druhá věž byla stržena kvůli zvýšeným nárokům na dopravu v roce 1825. Zajímavostí je, že most byl stavěn na suchu a až po dostavbě byla řeka Otava uměle převedena do nového koryta vedoucího pod mostem. Most byl velmi důležitou součástí Zlaté stezky spojující baltské oblasti se Středomořím. Dovážela se po ní sůl z Bavor do píseckého solného skladu.
Zábradlí mostu zdobí od 18. století barokní plastiky Jana Nepomuckého s dvěma anděly, sv. Anny Samotřetí, sv. Antonína Paduánského a sousoší Kalvárie (sochy Panny Marie, Maří Magdalény a apoštola Jana). Kříž s Kristem měří 6 metrů. Původní pískovcové sochy jsou po restaurování uloženy v expozici Prácheňského muzea v Písku.
Kamenný most v Písku je od roku 1989 národní kulturní památkou a klenotem města.
Kamenný most v Písku je někdy neoficiálně nazýván jako Jelení most nebo také Starý most. Proč se mu říká Jelení most? Protože podle pověsti bylo ve středověku rozhodnuto, že se most bude jmenovat podle prvního, kdo přes něj přejde na druhý břeh řeky Otavy. Prvním chodcem se nečekaně stal jelen z blízkého lesa, podle kterého je most pojmenován. Většina místních ho však nazývá "starý most".
Navštíveno: 5. května 2023
Lokalita: Písek (Jihočeský kraj)
Navigace: 49.30980, 14.14575
Přístupnost:
most je volně přístupný (celoročně)
Kde zaparkovat?
Parkoviště zdarma zde.
Zámek Hluboká nad Vltavou
Zámek Český Krumlov
Holašovice
Kostel Jména Panny Marie (Lomec)
Zámek Červená Lhota
Černá věž České Budějovice
Více fotografií z parku Boheminium naleznete v albu na mém Zonerama profilu. Pokud byste měli o některou z fotografií zájem, neváhejte mě kontaktovat.