Vítejte v Lokti, městě s hradem a řekou Ohří! Pojďte se mnou na cestu časem a objevte příběh unikátního Řetězového mostu císaře Ferdinanda, kdysi největšího v Čechách. Jeho miniatura vás okouzlí v parku Boheminium. Čtěte dál!
Loketský Řetězový most: Zmizelý obr, který inspiroval pohádkový park Boheminium
Loket, malebné město s hradem tyčícím se k nebi a řekou Ohří obtékající jeho úpatí, je právem považováno za skvost západních Čech. Toto historické město, sevřené do meandru řeky, v sobě ukrývá nejen bohatou minulost, ale i příběh unikátní stavby, která kdysi dotvářela jeho nezaměnitelné panorama – Řetězového mostu císaře Ferdinanda. A nebyl to ledajaký most! Hrdě se honosil titulem nejvyššího řetězového mostu v Čechách a dodnes jeho zmenšená podoba zdobí park miniatur Boheminium v Mariánských Lázních.
Představte si Loket 19. století. Město, do té doby s obtížným přístupem a spoléhající se na chatrné dřevěné lávky, čekalo na své moderní spojení se světem. Impulsem se stala výstavba císařské silnice z Chebu do Karlových Varů. Klíčem k propojení Lokte s touto důležitou tepnou se stal právě Řetězový most, dokončený s velkou slávou v roce 1835.
Návrh mostu, po prvotním zamítnutí projektu Bedřicha Schnircha, přepracoval Ing. L. Wöllner. Realizaci se ujala firma K. Jelínka a výsledkem bylo dílo na svou dobu nevídané. Řetězový most se vztyčil do úctyhodné výšky 20 metrů nad hladinou Ohře a stal se největším řetězovým mostem v Čechách, obdivovaným pro svou odvážnou konstrukci i elegantní empírový styl. Most nesloužil jen dopravě, ale stal se i symbolem rozvoje města, který se v té době pojil s prosperitou loketské porcelánky.
Bohužel, žádná krása netrvá věčně. Po téměř sto letech služby, v roce 1928, byl most pro zhoršující se technický stav uzavřen. V roce 1931 pak s lítostí mnoha obyvatel Lokte zmizel z panorámatu města navždy. Jeho majestátnost však můžeme dnes obdivovat alespoň prostřednictvím věrné miniatury v parku Boheminium v Mariánských Lázních. Tato miniatura připomíná nejen důležitost mostu pro Loket, ale i jeho výjimečné postavení v dějinách českého mostního stavitelství.
Při návštěvě Lokte se nezapomeňte projít k levému břehu Ohře, kde u sochy sv. Jana Nepomuckého dodnes tiše stojí zbytky původních pilířů. Tyto kamenné kvádry jsou posledním hmatatelným svědectvím doby, kdy se nad Loktem klenul tento zmizelý obr. A pokud se vydáte do Mariánských Lázní, nezapomeňte v Boheminiu hledat jeho miniaturní odkaz – připomínku doby, kdy byl Loket spojen s velkým světem díky tomuto unikátnímu mostnímu dílu. Nechte se unést příběhem Řetězového mostu císaře Ferdinanda a objevte kouzlo Lokte i pohádkového Boheminia!
Navštíveno: 27. března 2022
Lokalita: Loket (Karlovarský kraj)
Vzdálenost: 39 km
Navigace: 50.18761, 12.75233
Přístupnost:
Po řetězovém mostu císaře Ferdinanda se již bohužel nikdo z nás neprojde - byl zbořen v roce 1931.
Kde zaparkovat?
Zaparkovali jsme zde.
Hrad Loket (290 m = 4 minuty chůze)
Krásenská rozhledna (13 km = 18 minut jízdy autem)
Hrad a zámek Bečov nad Teplou (20 km = 24 minut jízdy autem)
Šibeniční vrch Bečov nad Teplou (21 km = 27 minut jízdy autem)
Více fotografií z parku Boheminium naleznete v albu na mém Zonerama profilu. Pokud byste měli o některou z fotografií zájem, neváhejte mě kontaktovat.